ÇEVRE KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ VE HAYATIMIZA ETKİLERİ

10.12.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren kanun değişiklikleri ile ilgili olarak “ÇEVRE” konusunda aşağıdaki değişiklikler hayatımıza etki edecektir. Ancak Kanun ile düzenlenen konularda önümüzdeki günler/haftalarda alt yönetmelik ve tebliğler ile yeni düzenlemeler ve uygulamalar (ambalaj üreten ve piyasaya sürenlerin belgeleme yükümlüğü yeniden düzenlenecek gibi gözüküyor) yine yürürlüğe girecektir. O zamana kadar değişen kanunun bize anlattıkları aşağıdaki gibidir. Değişen kanun için yandaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Yurt içinde piyasaya sürülen ürünler ve ambalajlarının geri kazanımı için “katkı payı” adı altında ödenek oluşturulmuştur. Ödenek bakanlığa “AYLIK” olarak ödenecektir. Uygulama “İHRAÇ” edilen ürün ve ambalajlar için geçerli değildir. Esas olan ürünün ve ambalajı yurt için piyasaya kimin sürdüğüdür. Bu nedenle bir ambalaj üreticisi ürettiği ambalajlar için geri kazanım katkı payı ödemeyecektir. O firmadan ambalajı alıp kullanıcıya satanlar bu ödemeyi yapacakladır.

 

Örnek vermek gerekirse,

 

  • Metal ambalajı üreten firma, metal ambalajlarını müşteriye gönderirken kullandığı palet ve karton seperatör için geri kazanım katkı payı ödeyecekken, ürettiği metal ambalajlar için herhangi bir ödeme yapmayacaktır.
  • Alışveriş poşetleri için satış noktaları, yani marketler, poşet başına 15 kuruş ödeme yapacaklardır.
  • Araç lastiği satanlar binek araç için lastik başına 2 TL, büyük araç için 4 TL, iş makinesi için 10 TL ödeme yapacaklardır.
  • Elektronik eşya satanlar (televizyon vb.) kilogramı başına 20 kuruş ödeme yapacaklardır.
  • Aküler satanlar için
  • Satıcılar kalem pil için kilogramı başına 2 TL, düğme pil için 3 TL ödeme yapacaklardır.
  • Satışlar ahşap palet ile yapılıyorsa ahşap paletin kilogramı başına
  • Madeni yağ üreticisi bir işletme yurt içinde piyasaya sürdüğü madeni yağın kilogramı başına 50 kuruş ödeme yapacaktır. Aynı zamanda bu yağı piyasaya metal ambalaj içerisinde sunuyorsa metal ambalajın kilogramı başına da 50 kuruş ödeyecektir. Yani yurt içinde 18 kilogramlık madeni yağ satışında;

Yağ için 18 kg x 0,5 kg/TL = 9 TL

Ambalaj için: 1 kg x 0,5 kg/TL = 0,5 TL

Toplamda 9,5 TL geri kazanım katkı payı ödemesi yapılacaktır.